Chov a prodej leguánů zelených

tel: +420 603 992 210
e-mail: janrehacek@seznam.cz

ZÁKLADNÍ DOPORUČENÍ PRO ZDRAVÝ CHOV

Chovná samice leguána

Je dobré, pokud chováte leguány aspoň v páru, ideální je trio, jeden samec a dvě samice. Pokud si pořizujete jedno zvíře, doporučuji koupi samce.Samec je zpravidla pestřejší a má větší hřebínek. Samice chovaná samostatně může mít ten problém, že dojde k zadržení snůšky. To je riziková zdravotní komplikace vyžadující veterinární zákrok.
Terárium zařiďte jednoduše a účelně, nedávejte do něj žádné ozdoby nebo rostliny.
Uvědomte si, že leguána si pořizujete na 10 i více let. Stane se tak členem vaší rodiny. Vybírejte pouze kvalitní a zdravá zvířata přímo odchovatele. U leguánů z obchodu nikdy nemáte jistotu původu. Nevíte, s jakými zvířaty byl leguán v teráriu, s čím přišel do styku. Většinou se jedná o zvířata z odchytu, kde je vysoké riziko skrytých zdravotních problémů (začervení, kokcidie, plíseň, bakterie salmonely).
Nižší cena je vykoupena zdravotním rizikem, menší barevností, leguáni se těžko ochočí, jsou trvale divocí. Pokud jste si již leguána neprůkazného původu pořídili,měli byste nechat provést rozbor trusu, následná odčervení, případně přeléčení na kokcidie (dle výsledků laboratorního vyšetření). Tato vyšetření a přeléčení mohou stát víc, než peníze, které ušetříte při koupi levného zvířete z odchytu.
Svého domácího leguána nenoste do blízkosti jiných leguánů (u kamarádů, na výstavách). Tam vždy existuje riziko přenosu začervení nebo infekce vašeho leguána. Je lepší těmto problémům preventivně předejít, než je potom řešit. Máte-li doma zdravého leguána, který se nedostane do styku s jinými ještěry, ke zdravotním komplikacím nedochází.
Leguána nikdy nechytejte za ocas, mohl by se odlomit. To platí hlavně u mladých zvířat.
Leguán rád plave. Proto jej můžete nechat brouzdat nebo plavat ve vaně a vodou teplou 30 stupňů C.
Pokud budete leguána pouštět, dávejte pozor na jedovaté pokojové rostliny.
Chcete-li s leguánem cestovat, tak v létě je ideální na převoz přepravka pro psy nebo kočky. V chladnějším období je vhodnější dát ještěra do polystyrenové bedny. Pro dospělého jedince je potřebná velká a pevná bedna. Dá se koupit v Makru box na mražené potraviny. Lze koupit i boxy vyráběné speciálně pro leguány, ale ty jsou zbytečně drahé.
Leguány chovejte samostatně, není vhodné chovat je společně s jinými zvířaty. Leguán má rád svůj klid. Pokud máte velké terárium, můžete v něm mít želvy uhlířské. Želvy pocházejí ze stejného prostředí, klimatu a mají i podobný jídelníček. Želva žije na zemi, leguán na větvi, takže si vzájemně nepřekážejí. Tak je chovají v ZOO ve Dvoře Králové nad Labem. Znovu ale zdůrazňuji, že lepší je chovat leguány samostatně.
Podaří-li se vám leguány rozmnožit, mláďata prodávejte nejdříve po jednom měsíci od vylíhnutí, kdy už jsou odolná a připravená na změnu prostředí. Novému majiteli dejte podrobný popis chovu.

Leguán zelený albino

Krotká mláďata.

AKTUÁLNÍ NABÍDKA


Do mé připravované knihy o chovu leguánů zelených v Evropě poptávám fotky terárií, venkovních vývěhů a jakýkoliv zajímavý příběh týkající se chovu leguánů. Mám zájem i o historii chovu od 2 světové vákly. Pokud se chcete podělit, materiály mi prosím pošlete na janrehacek@seznam.cz. Do předmětu dejte " materiály pro knihu" a datum. To budu považovat jako souhlas s publikováním. Budete li si přát uvést jméno tak mi to prosím přímo napište jinak automaticky zdroj nikde neuvádím. Pokud originální text pozměním výrazněji než je běžná korektura bude to uvedeno. Zřejmě použiji jen část materiálů ale za všechny materiály jsem vděčný a po dokončení pošlu e knihu. Předpokládaný termín vydání je konec listopadu 2022 Mám zájem pouze o originální dosud nikde nepublikované materiály. Děkuji za podporu :-) Jan Řeháček

Krmení mláďat - přes vegetační období krmím mláďata listy pampelišek, jetele, vojtěšky, luční směsí a lístky květů růží. Od půlky léta dávám také celé stvoly lichořeřišnice i s květy. Mláďata to během chvilky oškubou a nechají jen tuhé stvoly. Dospělí to sežerou i se stvoly. Doplňkově přidávám mačkaný banán. Jeteloviny a listy pampelišek obsahují vysoké množství organického vápníku a ten je nepostradatelný pro mládě v růstu. V zimním období zpestřuji potravu granulema Sera reptil Professional Herbivor. Není to nezbytné krmivo. Teď na jaře krmím téměř výhradně listy pampelišek.

Pro bližší informace mě kontaktujte na telefonním čísle: 603 992 210Adolescentní samec leguána zeleného.
.

.
© 2012 Jan Řeháček Všechna práva vyhrazena; design: Catosoft.cz
Partneři