Chov a prodej leguánů zelených

tel: +420 603 992 210
e-mail: janrehacek@seznam.cz

POTRAVA

Zimní krmivo pro leguána zeleného.

Leguán je převážně vegetarián. Má dlouhé střevo,které zaručuje dokonalé strávení i výživově chudé potravy, např. listí stromů. Listy se leguán živí i ve volné přírodě.
Chovatelé leguánů dělají často chybu, že je krmí příliš výživnou stravou, například ovocem.
Základ potravy by mělo tvořit zelené krmivo. V zimě je nejlepší jako základ potravy podávat strouhanou mrkev a salát nebo čínské zelí. Mláďatům mrkev jemně nastrouhat, větším leguánům stačí hrubě strouhaná mrkev.
V sezóně je velmi dobré krmit pampeliškou (smetanka lékařská), která obsahuje potřebné živiny, např. vápník. U nás lze pampelišky sbírat již na počátku dubna a sběr končí až s prvními mrazy, tedy v říjnu. V mikrotenovém sáčku vydrží v ledničce i týden, lze ji tedy natrhat do zásoby.
Ke krmení lze užít i listy vrby, které se nejvíce podobají přirozené potravě leguána. Leguán žere téměř vše rostlinného původu. – jetel, vojtěšku, měkké ovoce, např. pomeranče, mandarinky, banány, hrozny, hrušky, švestky
Na leguána působí přímo magicky vše, co je červené. Miluje jahody, maliny, rajčata, meloun. Na takové pochoutky se doslova hladově vrhá.
Živočišnou bílkovinu je vhodné přidávat pouze gravidním samicím, ideálně ve formě natvrdo uvařeného vejce, nakrájeného na kousky. Ostatní leguáni by měli být krmeni pouze rostlinnou potravou.

Oblíbený jídelníček leguánů.Ochočená mláďata žerou z ruky

Letní krmivo legánů.

AKTUÁLNÍ NABÍDKA


Do mé připravované knihy o chovu leguánů zelených v Evropě poptávám fotky terárií, venkovních vývěhů a jakýkoliv zajímavý příběh týkající se chovu leguánů. Mám zájem i o historii chovu od 2 světové vákly. Pokud se chcete podělit, materiály mi prosím pošlete na janrehacek@seznam.cz. Do předmětu dejte " materiály pro knihu" a datum. To budu považovat jako souhlas s publikováním. Budete li si přát uvést jméno tak mi to prosím přímo napište jinak automaticky zdroj nikde neuvádím. Pokud originální text pozměním výrazněji než je běžná korektura bude to uvedeno. Zřejmě použiji jen část materiálů ale za všechny materiály jsem vděčný a po dokončení pošlu e knihu. Předpokládaný termín vydání je konec listopadu 2022 Mám zájem pouze o originální dosud nikde nepublikované materiály. Děkuji za podporu :-) Jan Řeháček

Krmení mláďat - přes vegetační období krmím mláďata listy pampelišek, jetele, vojtěšky, luční směsí a lístky květů růží. Od půlky léta dávám také celé stvoly lichořeřišnice i s květy. Mláďata to během chvilky oškubou a nechají jen tuhé stvoly. Dospělí to sežerou i se stvoly. Doplňkově přidávám mačkaný banán. Jeteloviny a listy pampelišek obsahují vysoké množství organického vápníku a ten je nepostradatelný pro mládě v růstu. V zimním období zpestřuji potravu granulema Sera reptil Professional Herbivor. Není to nezbytné krmivo. Teď na jaře krmím téměř výhradně listy pampelišek.

Pro bližší informace mě kontaktujte na telefonním čísle: 603 992 210Atipická kresba leguána zeleného
.

.

.
© 2012 Jan Řeháček Všechna práva vyhrazena; design: Catosoft.cz
Partneři